Blog HU, Természet & Konyha
Leave a Comment

Brokkolis rizottó

Az olasz konyha egyik, számomra megunhatatlan és végtelen számban variálható remeke a rizottó. De mitől lesz valami rizottó? Sajnos Magyarországon nagyon sok helyen (éttermekben, kifőzdékben) hibásan neveznek el ételeket rizottónak. Én rendelés előtt mindig rá szoktam kérdezni, hogy “ez most akkor tényleg rizottó?” Majd az esetek nagy százalékában lesütött szemmel közlik, hogy nem, csak egy zsé kategóriás ragacsos rizs valamilyen hússal, zöldséggel, trappista sajttal megszórva. Ha ilyesmi történik egy olasszal így reagál az esetre:

 

Ez nagyon dühítő, mert így rontják a rizottó renoméját, sok ember emiatt nem is tudja mennyire mennyei étel, és valami teljesen mást gondolnak rizottónak, mint ami az az eredet szerint. Másrészt igénytelenségnek tartom azt, ha felhasználunk egy ételnevet, majd a valóságban még egy utánzatnak is rossz hasonmását szolgáljuk fel (rizottó esetében általában ragadós főtt rizs valamivel összekeverve). Miért????? Hogy könnyebben eladjunk valamit ami rossz és olcsó. Aki ezt tudja, az nem érdemli meg, hogy megéljen abból, amit csinál. Bár a rizottó pont egy olyan étel, amely (persze alapanyagtól függően) kijöhet egy szűkebb költségvetésből is, mégis az elkészítésének módja garantálja a selymes, krémes, tiszta ízeket. És hát természetesen az étel minőségét emelik a minőségi alapanyagok, ezt ne feledjük.

Ezeket szem előtt tartva nézzük hogyan készül az általam rögtönzött brokkolis rizottó, miközben majd elmesélem azt is, melyek a rizottókészítés nélkülözhetetlen elemei.
Vegaként és gluténmentes étrenddel tökéletes választás főételnek, vagy akár köretnek is. Persze a húsevők is a végtelenségig variálhatják ezt az ételt, de ahhoz nem adok most tippeket 😛

Hozzávalók:

  • vaj (nem margarin, nem vajkrém, vagy egyéb egészségtelen “alternatívák”) – a rizottó készítés vajjal kezdődik és végződik, krémes állagának, lágy ízének egyik meghatározója
  • olívaolaj
  • vöröshagyma (2-3 fej) felkockázva
  • fokhagyma (ízlés szerint néhány gerezd) aprítva
  • Arborio rizs!!! – 3 felkiáltójellel, mert rizottót csak rizottórizsből lehet készíteni. Miért? Kis duci alakjának köszönhetően lassabban fő meg, így van ideje magába szívni a kísérő alapanyagok ízvilágát, illetve magas keményítőtartalma van. Ezért ha eszedbe jutott volna, hogy megmosd a rizst, ezt semmiképp se tedd a rizottórizs esetében. A kiváló keményítőtartalom teszi majd olyan tökéletesen krémessé ételünket!
  • száraz/félszáraz fehérbor – azért, mert megfőzzük és ételbe tesszük, egyáltalán nem jogosít fel minket, hogy rizottónkra egy olcsó bort locsoljunk. Aki érzékeny az ízekre és igényes a borokra, azoknak ezt persze mondanom se kell. Válasszunk egy kedvenc fehérbort, melynek fűszeres ízvilágát szeretnénk rizottónkban is viszont érezni. És persze ha már kibontottuk az üveget, isteni kísérője a vacsorának (vagy a főzésnek ;))
  • 1-1,5 liter alaplé – itt én bevallom vétkem: általában zöldségleves kockát oldok fel forró vízben, de ha igazán maximalisták vagytok (egyébként én is az vagyok, csak iszonyat lassan főzök), akkor egy zöldségleves alaplé fantasztikus lesz a rizottóhoz. Semmiképpen se vizet használj!
  • Brokkoli rózsák kisebb darabokra vágva (én egy nagy fej brokkolit belefőzök általában a rizottómba)
  • petrezselyem felaprítva
  • só, fehérbors
  • parmezán sajt – jó sok! Itt már előre szólok, hogy ha spórolás szempontjából a trapistán töröd a fejed, rossz úton jársz. Ez a sajt teszi fel a pontot az i-re a rizottón. E nélkül nem rizottót eszel. Ha már ennyit dolgozol vele, ne rontsd el a sajttal….

Elkészítés:

Én egy nagy kerámia wok-ban szoktam készíteni a rizottót, mert nekem csak abban fér el egy hatalmas adag. Válassz te is egy magasabb falú serpenyőt és hevítsd fel a vajat és az olívaolajat. Igen, én mindkettőt használom. Hogy mennyit? Hidd el, egy idő után rá fogsz érezni 😉

Tedd a hagymát a serpenyőbe és néhány perc alatt párold üvegesre, kissé piríthatod is. Már most hozzáadhatod a fokhagymát, én a vége felé szoktam, hogy intenzívebb legyen az íze. Add hozzá a brokkolit is, pár percig párold együtt. Fontos, hogy a brokkolit elég alaposan megmosni, nem kell előfőzni, vagy párolni, sütni. Ne főzzük rommá a zöldségeket!

Most jöhet a rizs, kb egy percig keverjük együtt a hagymával az olajon, majd öntsd rá a fehérbort. Folyamatos kevergetés mellett főzd el a levét. Már itt felhívom a figyelmed egy fontos dologra: a rizottó nem az a fajta étel, ami közben vasalhatsz, vagy kiteregethetsz. Kezdettől, míg el nem készül ott kell lenned vele, és ettől a lépéstől folyamatosan kevergetned kell. Mint minden befektetett energia, hidd el ez is sokszorosan megtérül majd! 😉

Ha elfőtt a borunk a rizottón, jöhet az alaplé. Ezt merőkanállal óvatosan adagold a rizottóhoz folyamatosan, míg el nem készül. Mindig csak annyit, amely még nem lepi el a rizst. Egy löttyintés alaplé, majd kavargatás amíg el nem fő a lé, majd így tovább. De meddig? A rizottó akkor tökéletes, amikor ‘fogkemény’, kívülről lágy, belül még roppanós. Ehhez persze nyugodtan kóstolgass, hogy a legmegfelelőbb ponton vedd le a tűzről az ételt. Elkészülte előtt pár perccel szoktam hozzáadni a fokhagymát és az aprított petrezselymet. Főzés közben, de inkább a vége felé állítom be ízét sóval és fehérborssal.

Amikor a rizottót késznek nyilvánítom, leveszem a tűzről és egy jó nagy evőkanál vajjal elkeverem. Még forrón, frissen tálalom nagy adag parmezánnal megszórva. És persze a fehérborral! 😉

Vannak tradicionális rizottók, de tényleg csak a fantáziádon múlik, hogy mit teszel bele! Kísérletezz bátran idény szerint bármely zöldséggel, fűszerekkel!
Ps: a vegetát azért kerüld 😛

Jó étvágyat!

This entry was posted in: Blog HU, Természet & Konyha

by

//EN// I am a Hungarian woman living on the Greek Dodecanese archipelago where I have been researching the characteristics of the local landscape and culture since 2015. This journey and work on the Aegean sea gives me the fuel to share what I've found: through written materials (on this blog and at other venues), and to create artworks of pressed flowers and herbs which is a great botano-mythical journey, a worship in the great temple of Mother nature that widens my whole world each day a bit more. My interests: human integrity, interactions between a culture and an individual, recognizing and understanding nature's orderly movements and the cosmic patterns in the human (body and psyche) and their interconnectedness with the non-human world, mythology & archetypes, the Great Mother archetype, women's health, and healing through rebonding with nature (especially with the plant world). //HU// Főként a szavak és a képek nyelvén közlő, önálló utat kijárni próbáló, gondolkodó, örökösen válaszokat kereső embernek tartom magamat. Jelenleg Rodosz szigetén élek, ahol 2015 óta próbálom megfejteni a Mediterránum ezen szegletének (engem mágnesként fogva tartó) géniuszát a helyi természetben, szociokulturális vonásokban, egyéni történetekben - valamint próbálom megfejteni saját folytonosan formálódó viszonyulásomat e költészettől parázsló tájhoz, annak ambivalens jelenkori kultúrájához. Ez a kimeríthetetlen felfedező munka lett írásaim (és egyben önismeretem) epicentruma. A Rodoszi Herbárium pedig a görög szigetek természeti gazdagságának és éteri szépségének egyszerre megidézési- és megismerési kísérlete. A helyi növények gyűjtésével, préselésével és képekké alakításával nem csak a teremtés szépségében gyönyörködöm, hanem segít kapcsolódnom a fény útjához, a vegetáció diverzitásához és ritmusához, mitikus történetek, archaikus elfeledett bölcsességekhez, tudattalanomban szunnyadó képekhez, kozmikus analógiákhoz, és mindezen keresztül saját lényegemhez.

Szólj hozzá Te is! / Tell us your opinion!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.