Folytatva a sort a karácsonyi gasztro-csomagom becses résztvevőivel, jöjjön hát a második nagy sztár, a kakukkfüves lilahagymalekvár! 🙂 Igen, jól olvastad: lilahagymalekvár. Hidd el, amilyen furán hangzik, annyira fognak könyörögni a rokonok-barátok a receptjéért! Sok recepten átrágtam magam ennél a lekvárnál is, míg rábukkantam egy igazán különlegesre, amely természetesen tartalmaz vörösbort, kakukkfüvet, balzsamecetet és egy különleges fűszert, a rózsaborsot. Nem túl sok az íz, de mégis benne van minden, ami egy ínyencnek kell… Lássunk hozzá!
Hozzávalók:
* Először is, mielőtt elkezdenéd a műveletet, szerezz egy férfit, aki megpucolja és felvágja hajszálvékonyra a 2 kg lilahagymát. Különben is: együtt főzni mindig jobb, mint egyedül 😛
- 2 kg lilahagyma – megpucolva, hajszálvékony karikákra vágva
- 1 jó nagy csokor kakukkfű
- 1,5 dl vörösbor (én Cabernet Sauvignon száraz vörösbort használtam)
- olívaolaj
- 1-1,5 dl virágméz
- 3 ek balzsamecet
- 1 ek só
- 1-2 ek rózsabors – őrölve
- kevés vaj
A rózsaborstól sem kell megijedni, valójában ez a fűszer nem a borsfélék családjába tartozik, ezért egyáltalán nem csíp. Íze különleges, édeskés, olyasmi, mint a borókabogyóé. Frissen őrölve adjuk az ételekhez, hogy illóolajtartalma megmaradjon!
Ha még mindig bizonytalan vagy a végeredmény felhasználásában, súgok: kenheted pirítósra magában, mindenféle isteni sokmagvas pirított bagettre, vagy zsömlére, fantasztikus kiegészítője grillezett, vagy natúr sajtoknak, ha eszel húst, akkor vadhúsok, vöröshúsok mellé állítólag szintén kiváló bármilyen formában is készíted el azt.
Elkészítés:
Miután megvan a kedves férfi sou-chef a lilahagyma felkarikázásával, akkor egy nagy fazékban forrósíts fel olívaolajat, add hozzá a hagymaszeleteket, és kb. 50 percig alacsony lángon párold.
Majd add hozzá a sót és a rózsaborsot, most hagyd elfőni a levét a fazék tartalmának.
Jöhet bor, és a balzsamecet a fazékba, miután ezzel újra felforrt a lekvárunk, kis lángon még 30 percig főzd.
Most add hozzá a kakukkfüvet és a mézet, innentől folyamatos kevergetés mellett főzd 10-20 percig alacsony lángon.
Végül dobj hozzá egy kevés vajat a krémesebb állag miatt.
Az összes hozzávaló mennyisége egy javaslat. Kóstolgasd lekvárod folyamatosan, érezni fogod, hogy neked mi az, ami még kell bele, mi az, amiből már elég. Ha édesebben tetszik az íze, akkor ne sajnáld bele a mézet, ha fokoznád, erősítenéd az ízeket, akkor adj hozzá több balzsamecetet. A kezedben van a fakanál és az alkotás lehetősége. A lekvárod lehet a te művészeted, ha úgy állsz hozzá! És érdemes, mert minden hozzáfűzött törődés, és az ételedhez kapcsolt attitűd százszor visszajön a végeredmény kapcsán!
Ha úgy érzed szép a lekvárod, az íze is isteni, állaga kissé lekvár-állagú, akkor mehet forrón a kigőzölt üvegekbe. Miután rátekerted a fedőt is, állítsd fejjel lefelé pár percre a vákuum miatt. Én újságpapírokba tekertem, majd jó sok pléd alá száraz dunsztba helyeztem 3 napra.
Utána jöhet az üveg dekorálása, az étvágy meghozása finom lekvárodhoz! Én így művészkedtem: